 |
Tomasz Tomaszewski
Skrzypce, kameralistyka
Dyrektor Artystyczny Kursu
Początki wykształcenia muzycznego w PSM w Opolu. Średnią Szkołę Muzyczną w Opolu ukończył z wyróżnieniem w roku 1969 w klasie Danuty Sujaty. Dalej studiował w klasie prof. Tadeusza Wrońskiego i doc. Stanisława Kawalli w Akademii Muzycznej w Warszawie. Dyplom magisterski w roku 1976. W latach 1974 do 1979 uczestniczył w rozmaitych kursach muzycznych, pracując z O. Krysą, B. Drużyninem, W. Marschnerem, J. Fournierem, H. Szeryngiem.
W 1979 roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury wyjechał na roczne studia podyplomowe do Leningradu, gdzie studiował w klasie skrzypiec prof. Borysa Gutnikowa oraz klasie kameralnej prof. Tamary Fidler. Od roku 1980 z przerwami do roku 1982 pracował znowu pod kierunkiem prof. Marschnera we Freiburgu. W 1970 roku, w czasie studiów w Warszawie został członkiem Orkiestry Kameralnej „Con moto ma cantabile”, a od 1971 r. do 1976 r. był członkiem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Karola Teutscha. Z orkiestrą tą występował - również jako solista - w wielu krajach Europy, w USA i w Japonii. Od 1975 r. do 1979 r. był członkiem, a następnie koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, z którą występował także jako solista. Od 1974 r. do 1979 r. był drugim skrzypkiem Kwartetu Polskiego, który w 1975 r. zdobył I nagrodę na Konkursie w Belgradzie oraz III nagrodę na konkursie ARD w Monachium w 1976 r. Od 1980 r. mieszka w Niemczech. Od grudnia 1980 r. do czerwca 1981 r. był koncertmistrzem Orkiestry w Baden-Baden. W 1981 r. był członkiem Orkiestry National Theater w Mannheim. Od sierpnia 1982 r. do 2017 r. zajmował stanowisko 1. koncertmistrza Orkiestry Deutsche Oper Berlin. Od października 1983 r. jest docentem Universität der Künste Berlin - od 2002 roku z tytułem Profesora. Wykłada tam do dzisiaj. W roku akademickim 2017/18 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2018 r. prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuk w Szczecinie. Jako koncertmistrz DOB, a także gościnnie innych orkiestr, grał pod dyrekcją wielu sławnych dyrygentów, takich jak Barenboim, Sinopoli, Stein, Rattle, Tielemann, Viotti, Frübeck de Burgos, Bertini, Barszaj, Mariner, Hoogwod, Abbado, Gergiev i inni. Tomasz Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista. W ciągu ostatnich 35 lat swojej muzycznej kariery działał w rozmaitych formacjach:
- jako wieloletni członek, a także jako solista orkiestry kameralnej „Philharmonische Streichersolisten”,
- „ARTE Quartett Berlin”,
- zespołu „D'al Solo al Tutti”,
- „Debussy Ensemble Berlin”,
- „Stradivari Sextett Habisreutinger”,
- „European Fine Arts Trio”,
- jako założyciel i prymariusz „Polish String Quartett Deutsche Oper Berlin”,
- jako założyciel i kierownik artystyczny orkiestry kameralnej „Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin”,
- jako założyciel i Steh-Geiger „Salonorchester der Deutschen Oper Berlin”,
- jako koncertmistrz i Doradca Artystyczny Orkiestry „Baltic Neopolis”.
Jako kameralista współpracował z pianistami: Bruno Canino, Fabio Bidinim, François Kilianem, Jerzym Tosikiem-Warszawiakiem, Alicją Paletą-Bugaj, Eleną Nogaevą, Ewą Tomaszewską, Mają Nosowską, Elżbietą Neumann.
Tomasz Tomaszewski jest Inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym działającego od 2002 roku Festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne”. Jest też prezydentem założonego w 2000 roku w Berlinie „Internationale Beethoven-Gesellschaft” oraz założycielem i prezesem zarządu Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie. Tomasz Tomaszewski jest też Dyrektorem i przewodniczącym Jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena, który od 2015 odbywa się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W 2017 został powołany do Kuratorium Stadthalle Görlitz. Od 2017 kieruje też międzynarodowym cyklem koncertów „Lux Silesia”.
Tomasz Tomaszewski jest dwukrotnym zdobywcą nagrody fonograficznej „Fryderyk”:
- w 2001 roku za nagrania triów fortepianowych Chopina i Debussy'ego z „European Fine Arts Trio”,
- jako dyrygent i solista za nagrania muzyki Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego z orkiestrą „Baltic Neopolis”.
W 1998 r. Tomasz Tomaszewski za wybitne osiągnięcia artystyczne i rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą otrzymał z rąk prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym roku otrzymał też od berlińskiego Kultur Senatora tytuł Kammervirtuose. Tomasz Tomaszewski jest Honorowym Obywatelem miasta Opola i miasta Tortorici na Sycylii.
|